Zielony autobus w Euro Parlamencie - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zielony autobus w Euro Parlamencie

AKTUALNOŚCI > Rok 2012 > Lipiec 2012
Zielony Autobus dotarł do Brukseli
Obejżyj wywiad z z przeciwnikami budowy Elektrowni Jądrowej. My tez tam byliśmy "NIEdlaATOMUwLUBIATOWIE"

Polskie społeczeństwo popiera zieloną energię i jest przeciwne energii atomowej.

Tymczasem trwają pilne prace nad budową elektrowni atomowych w Polsce, a ustawa o odnawialnych źródłach energii czeka od paru lat na przygotowanie

- mówiła Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka na konferencji "Zielony Autobus Warszawa-Berlin-Bruksela - Europa wolna od atomu".
Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu:
- Wanda Nowicka jest od lat znana z tego, że zawsze stawała po stronie demokracji.
Energetyka jest kwestią polityczną i demokratyczną.
Kiedy mówimy o przyszłości energetycznej Europy, musimy mówić o głębszej integracji i większej solidarności.
Zielony autobus antyatomowy, inicjatywa Fundacji Zielony Instytut, Fundacji im. Heinricha Boella i Green European Fundation dotarł do Brukseli. W spotkaniu ze współprzewodniczącą grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski Rebeccą Harms w Parlamencie Europejskim uczestniczyli aktywiści i politycy z sześciu krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Estoni, Rosji i Białorusi.Harms powiedziała, że po Fukishimie uświadomiliśmy sobie, jak trudno kontrolować sytuację. Jej zdaniem katastrofa w Japonii miała jeszcze większe znaczenie niż ta w Czarnobylu w 1986 r. Przytoczyła dane, że japońskie społeczeństwo, kiedyś proatomowe, obecnie w 80 proc. odrzuca energetykę nuklearną. Dodała, że celem autobusu jest budowa sieci aktywistów z całej Europy i pogłębianie współpracy. Zadeklarowała wsparcie ze strony europosłanek i europosłów Zielonych w zapewnieniu know-how, przekazania doświadczeń, wdrożenia ekspertów do współpracy.
- Kluczową kwestią jest wzmacnianie demokracji energetycznej w Europie - udziału społeczeństwa w budowaniu nowoczesnego, inteligentnego systemu energetycznego opartego o lokalne zasoby odnawialnej energii – powiedział Dariusz Szwed, członek zarządu Partii Zieloni.

W wielu krajach Unii Europejskiej miliony ludzi stają się prosumentami energii: producentami i konsumentami. - Mimo że rząd blokuje od lat przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, zaangażowanie przemysłu zielonej energetyki spowodowało, że w ubiegłym roku Polska stała się regionalną liderką – zainstalowana moc wiatraków – głównie na polskim wybrzeżu, gdzie rząd wciska społeczeństwu elektrownię jądrową - przekroczyła pierwszy 1000 MW zainstalowanej mocy. Oprócz stworzenia przyjaznego klimatu dla inwestorów w większe elektrownie korzystające ze źródeł odnawialnych, kluczową kwestią jest wzmacnianie demokracji energetycznej w Europie i w Polsce - udziału społeczeństwa w budowaniu nowoczesnego, inteligentnego systemu energetycznego opartego o lokalne zasoby odnawialnej energii. Odwiedzając stolice krajów Unii Europejskiej – Warszawę, Berlin i Brukselę – widzimy miliony ludzi stających się prosumentami: producentami i konsumentami energii z paneli i kolektorów słonecznych, wiatraków, biogazowni czy urządzeń na biomasę. Także w Polsce zaczyna się „zielona rewolucja energetyczna” – ludzie coraz częściej instalują na dachach swoich domów kolektory i panele słoneczne czy mikrowiatraki. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w miejscowościach na Pomorzu i Zachodnim Pomorzu, w których rząd forsuje energetykę jądrową. Zieloni muszą pokazać społeczeństwu, że jest nowoczesna alternatywa dla niebezpiecznego i drogiego atomu. Oddajmy energetykę w ręce prosumentek i prosumentów – konkludował Szwed.

Według przedstawicieli litewskich Zielonych, uczestniczących w spotkaniu potrzebne są presja i wsparcie ze strony europosłów dla ruchu antyatomowego. Dodali, że na Litwie poparcie dla atomu spadło z 65 do 48 proc. Ich zdaniem rząd, przekonując do atomu, często używa argumentu, że projekt budowy elektrowni ma wsparcie z Unii Europejskiej. Według Harms należy zbadać tą sprawę.

Na pytania uczestników autobusu antyatomowego odpowiadał również rzecznik ds. energetyki grupy Zieloni/WSE, Claude Turmes. W kolejnych dwóch dniach uczestnicy wyjazdu spotkają się również z Europejską Partią Zielonych, Federacją Młodych Europejskich Zielonych, Fundacją Heinricha Boella i Zieloną Fundacją Europejską. W poniedziałek Zielony Autobus Antyatomowy odwiedził polski Sejm, gdzie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z wicemarszałkinią Sejmu, Wandą Nowicką (RP). We wtorek wzięli udział w spotkaniu w parlamencie Berlina z udziałem parlamentarzystów Berlina i Brandenburgii z frakcji Zielonych.
http://www.reo.pl/zielony-autobus-antyatomowy-dotarl-do-brukseli

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego