Totalna dezinformacja brak jakiejkolwiek rzetelnej informacji - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Totalna dezinformacja brak jakiejkolwiek rzetelnej informacji

AKTUALNOŚCI > Rok 2013 > Czerwiec 2013

Cztery lokalizacje na raz ?  Nie teraz ?  Decyzje mogą się szybko zmienić ?
Szum informacyjny !  O co naprawdę chodzi ?

W ostatnich dniach jesteśmy bombardowani pozornie sprzecznymi ze sobą informacjami:
Wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska i prezes spółki PGE Energia Jądrowa Aleksander Grad zapewniają, że
rząd nie rezygnuje z energii jądrowej. Premier Donald Tusk zapowiedział, że miejsce dla energetyki jądrowej znajdzie się, ale "w odleglejszej przyszłości niż planowaliśmy", głównie z powodu spodziewanego wzrostu znaczenia gazu jako źródła energii. Podkreślił jednocześnie, że rząd nie zmienił zdania i uważa, że atom jest potrzebny. Wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Przesłanki, na których oparte ma być opóźnienie projektu jądrowego jednak bardzo niepewne i mogące się szybko zmienić. Nowy, trzeci minister skarbu w rządzie premiera Tuska ma mieć „twardą rękę”, umieć karać tych co nie spełnili oczekiwań  i  liczyć na bardzo mocne wsparcie partyjnych kolegów, szczególnie tych bezpośrednio lub pośrednio związanych ze służbami specjalnymi. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk deklaruje, że możliwe jest uzyskanie daleko idącej pomocy ze strony samorządów zainteresowanych tą inwestycją - w dialogu z lokalnymi społecznościami.
Lokalizacja pod pierwszą elektrownię jest przygotowana, bo kilka lat temu PGE EJ1 kupiła 113 hektarów
w lokalizacji Żarnowiec (gminy Krokowa i Gniewino). Podpisano też kontrakt z firmą WorleyParsons na wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych wart ponad 250 mln zł. PGE EJ ma podpisane umowy z firmą na badania lokalizacyjne i środowiskowe w Choczewie i Żarnowcu. W grę wchodzą także cztery inne lokalizacje. Lokalizacja „Choczewo” przy Lubiatowie może napotkać trudności w związku z występowaniem obszaru chronionego prawem unijnym NATURA 2000. Wiec brana jest już pod uwagę kolejna lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” na zachód od Lubiatowa, na północ od Słajszewa, niedaleko Sasina.

Wojewoda zachodniopomorski wskazał lokalizację Gąski. Pierwsza decyzja wojewody została zaskarżona, uchylona przez ministra transportu i skierowana do ponownego rozpatrzenia. W referendum w sprawie lokalizacji elektrowni w Gąskach przy 57-procentowej frekwencji, przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu było 94 procent mieszkańców gminy Mielno. Niektórzy przypuszczali, że będzie spokój. Podobno spółka PGE EJ może teraz ruszyć z badaniami.
O co więc naprawdę chodzi ?  W głowie się mieszają myśli: rząd, PO, Urząd Marszałkowski i samorządowcy żądni atomu !  Cztery lokalizacje na raz?  Podobno brak kasy nawet na jedną!  Więc nie teraz?  Ale decyzje mogą się szybko zmienić!
Zastanówmy się kiedy mogą się zmienić?
Budowa EJ wstrzymana, bo gaz łupkowy lepszy?  Podobno trzeci minister skarbu winien ogłosić, że gaz jest, ale za głęboko, czyli nieopłacalny. A więc nie ma podstaw do wstrzymania prac nad EJ. A propos… czy prace w ogóle zostały wstrzymane? Przecież nic nie wskazuje, że cokolwiek zostało wstrzymane. Czy wojewodowie unieważnili ostatecznie swoje „decyzje” w Żarnowcu, Lubiatowie albo Gąskach?  Mówi się już o Słajszewie!  Czy unieważniono umowy z firmą WorleyParsons na wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych ?  Czy zaprzestana została jednostronna „kampania informacyjna” rządu na rzecz stwarzania pozytywnego wizerunku energetyki jądrowej?  3 x NIE
A więc czy chodzi o uspokojenie opinii publicznej, poprawienie złego wizerunku obecnego rządu, Platformy Obywatelskiej, premiera? A może również PGE (EJ)?
A w takim razie do kiedy poglądy ludzi (rzeczywistego społeczeństwa) są ważne dla wybranych przez ludzi reprezentantów („wirtualnego społeczeństwa”) ?
Wydaje się, że decyzje się zmienią za jeden rok, w 2014tym po wyborach do samorządów i do sejmu.


Wyżej wymienione informacje pochodzą ze źródeł:
http://www.forbes.pl/tusk-elektrownia-atomowa-jest-potrzebna-ale-troche-pozniej,artykuly,156861,1,1.html
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/878184,elektrownia-atomowa-na-pomorzu-program-jadrowy-tkwi-w,id,t.html
http://wyborcza.pl/1,75248,14126502,Tusk__Budowa_polskiej_elektrowni_atomowej_opozni_sie.html
http://www.wnp.pl/wiadomosci/200239.html
http://www.forbes.pl/wlodzimierz-karpinski-minister-iii-mocny,artykuly,155949,1,1.html
http://stooq.pl/n/?f=755377

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego