Symulacja Katastrofy Atomowej w Lubiatowie - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Symulacja Katastrofy Atomowej w Lubiatowie

AKTUALNOŚCI > Rok 2012 > Listopad 2012

Dlaczego do chwili obecnej nie przedstawiono potencjalnych skutków awarii Elektrowni Jądrowej Lubiatowo ?
Austriacki „Projekt flexRISK” przebadał konsekwencje wypadków w europejskich elektrowniach jądrowych.  Widzimy tutaj możliwe rozprzestrzenianie się i skażenie terenu radioaktywnym Cezem-137. W ramach tego projektu wzięto pod uwagę 2800 sytuacji pogodowych i z nich wynikających dawek niebezpiecznej substancji. Symulacje te ukazują wyraźne niebezpieczeństwo skażenia terytorium Polski radioaktywnym Cezem-137 bez względu na to, w której elektrowni jądrowej Europy Zachodniej dojdzie do poważnej awarii. Jak widać na poniższych mapach, większość takich zdarzeń grozi poważnymi konsekwencjami  dla centrum Polski z Warszawą włącznie.


Ponieważ do  chwili obecnej instytucje odpowiedzialne w Polsce za bezpieczeństwo jądrowe oraz prawidłowe informowanie społeczeństwa nie przedstawiły symulacji numerycznej odzwierciedlającej konsekwencje poważnej awarii potencjalnej Elektrowni Jądrowej w Lubiatowie
(„lokalizacja Choczewo”) zdecydowaliśmy się przedstawić możliwą wersję zdarzeń. Na Wybrzeżu Wschodnim Polski wiatry wieją w generalnym kierunku wzdłuż brzegu morskiego. Symulację numeryczną odzwierciedlającą rozprzestrzenianie się i skażenie promieniotwórczym Cezem-137  opracowane dla EJ Temelin-2  odnieśliśmy do lokalizacji EJ w Lubiatowie.


Bardzo silne skażenie promieniotwórcze obejmuje obszar całego Wybrzeża Wschodniego od Łeby przez Lubiatowo, Białogórę, Dębki, Jastrzębią Górę, Władysławowo, Hel, Gdynię, Gdańsk wraz Zalewem Wiślanym. Promieniotwórcze skażenie nie odpuści również Warszawie.

Poniżej przedstawiamy symulowany możliwy rozkład skażenia promieniotwórczego w przypadku awarii w EJ położonych zarówno w pobliżu jak i w znacznym oddaleniu od granic Polski. Nawet znacznie oddalone elektrownie jądrowe nie będące w eksploatacji, jak ta w brytyjskim Sizewell są olbrzymim zagrożeniem dla całej Polski.Żródło: http://flexrisk.boku.ac.at/en/evaluationAggUnit.phtml#formNawet daleko oddalone elektrownie jądrowe nie będące w eksploatacji, jak ta w brytyjskim Sizewell jest olbrzymim zagrożeniem dla całej Polski.A tak wygląda symulacja poważnej awarii we Flamanville nad Kanałem La Manche.


Symulacja poważnego wypadku w wyłączonej elektrowni jądrowej Unterweser (Niemcy).


Symulacja poważnej awarii w wyłączonej elektrowni jądrowej w Krümmel (Niemcy).


Symulacja poważnej awarii w elektrowni jądrowej Brokdorf (Niemcy) pozostającej w sieci do 2012 r.


Konsekwencje poważnych awarii są transgraniczne. Awarie w państwach sąsiadujących mogą w naturalny sposób stać się przyczyną zagrożenia skażenia radioaktywnego nie tylko Niemczech.

Źródło:
http://www.spiegel.de/fotostrecke/nuklearunfall-simulation-zeigt-moegliche-verseuchung-fotostrecke-84721.html

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego