Odpady radioaktywne pełną rurą wprost do Bałtyku - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Odpady radioaktywne pełną rurą wprost do Bałtyku

AKTUALNOŚCI > Rok 2012 > Wrzesień 2012

Odpady radioaktywne pełną rurą wprost do Bałtyku są legalne ! Czy dlatego PGE chce podłączyć rury chłodzące do Bałtyku ?
Istnieje zakaz międzynarodowy wyrzucania beczek z odpadami radioaktywnymi do morza. Ale nadal wolno legalnie wylewać płynne odpady radioaktywne rurą wprost do morza. Radioaktywne dno morza, rośliny, mikroorganizmy i ryby. Czy takie ryby chce ktoś spożywać ?


Rozmowa z Yannick Rousselet z Energie-Campaigner, Greenpeace, która już  od 20 lat zajmuje się wpływem tych zakładów na środowisko.


Usine de Retraitement de La Hague, Francja ma również kompleks jądrowy do uzdatniania uranu z wypalonych prętów reaktorowych. Znajdujemy się dokładnie nad miejscem, w którym to znajduje się odpływ odpadów jądrowych. Bezpośrednio z tyłu jest Cosima-zakład, i ta rura tutaj prowadzi prosto do morza, jest 4,5 km długa i kończy się 1,7 km od La Hague. Tutaj pod nami odprowadzane jest każdego roku 330 200 000 litrów radioaktywnych odpadów płynnych do morza. Gdyby odpady znajdowały się w beczkach, to byłoby to zabronione, gdyż od 1993 r. nie wolno wyrzucać beczek do morza.


W międzynarodowym porozumieniu z r. 1993 zapisano zakaz wyrzucania ze statków beczek z płynnymi odpadami radioaktywnymi. I mimo, że brzmi to paradoksalnie, odprowadzanie tychże odpadów poprzez podziemne kanały jest dalej dozwolone. Z rury idącej z fabryki w La Hague wypływa codziennie 400 m³ płynnych odpadów radioaktywnych do Kanału La Manche. Niektóre izotopy, jak jod 129 można stwierdzić w deszczu na terenie Niemiec oraz w Arktyce. Ekipa filmowa Greenpeace’u była obecna podczas pobierania prób z ujścia odpływu.


Analizy tych prób, przeprowadzone w laboratoriach CRIIRAD (Commission de Recherche et d'Information Indépendantes sur la Radioactivité) wykazują, że w niektórych miejscach dna morskiego mamy do czynienia ze składem odpadów radioaktywnych.


Z tej rury wydostają się kobalt, cez i inne izotopy, które znajdujemy w ogólnym łańcuchu  pokarmowym: w sinicach, skorupiakach i w mięczakach.


Więcej na filmie od 46:50 do 52:20 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego