Nieprawda dla mediów - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nieprawda dla mediów

AKTUALNOŚCI > Rok 2012 > Wrzesień 2012

Arogancja zwolenników atomu !  Prawda ukryta pod „klauzulą tajności” !  Nieprawdą jest, że rozwiązaliśmy sprawę odpadów radioaktywnych. Nieprawdą jest, że energia jądrowa jest ekonomiczna. Decyzje były wymuszone na społeczeństwie. Prawdą jest, że w ten sposób Francja weszła w ślepą uliczkę. Kto tym steruje ???
Wypowiedź Corinne Lepage, byłej Ministry Środowiska w rządzie francuskim.  Jej odpowiedzialna postawa przyczyniła się otwartego traktowania problemów i pytań związanych z energią jądrową.
„Wdrażanie energii jądrowej rozpoczęliśmy od „założenia się”, że potrafimy uzdatniać i odzyskiwać odpady. „Zakład” ten trwa od lat 70-tych, wkrótce mamy rok 2010. Po 40 latach „zakład” ten nie został jeszcze wygrany (rozstrzygnięty). Nie znaleźliśmy żadnego rozwiązania. Możliwość przerobu odpadów oznaczałaby masowe ponowne zużycie tych odpadów jądrowych, ale pręty paliwowe „MOX” nie rozwiązują problemu. Mogłaby to być technologia pozwalająca na spalenie tych odpadów, ale ona nie istnieje. A więc wisimy po prostu w powietrzu. To nie jest żadne ponowne wykorzystanie odpadów w kategoriach długoterminowych, wg. dzisiejszego rozumienia. Energia jądrowa jest traktowana we Francji jak quasi religia - religia akceptowana przez większość klasy politycznej zarówno prawicy jak i lewicy i znajdująca dzisiaj pożywkę w zmianach klimatycznych: - energia jądrowa nas uratuje! To powoduje, że cała ta sytuacja jest trudna. Jeszcze raz, ja nie jestem od początku do końca przeciwko technice jądrowej. Ale niesie ona ze sobą wiele problemów i nie jestem przekonana, że jest ona ekonomiczna. Ale jestem pewna, że ponosi ona winę za wiele problemów mających miejsce we francuskim społeczeństwie: n. p. ze wzgl. na brak przejrzystości, arogancję jej zwolenników, przez co wmanewrowała się w sferę tajności, co z kolei przeszło na inne dziedziny naszego życia. Jest też przyczyną naszych obecnych trudności gospodarczych. Dlatego, że w swoim czasie postawiono tylko i wyłącznie na energię jądrową, stąd nie mamy dzisiaj rozwiniętych nowych źródeł odnawialnych, nie mamy nowych materiałów etc., etc. i w ten sposób nasz przemysł pozostał z tyłu.”
Nawet jeśli decyzje w sprawie energii jądrowej byłyby postawione (we Francji) pod znakiem zapytania, to niestety, mieszkańcy (tego kraju) nie mogliby się swobodnie wypowiedzieć.
Od samego początku była ona wymuszona na społeczeństwie. Ale pojawia się pytanie: Kto decyduje rzeczywiście o kierunku działania, w którym to cały kraj zmierza przez 10-tki lat? Kto ma atomową władzę we Francji???


źródło:
Więcej na filmie od 1:18:57 do 1:21:16


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego