Lokalizacje EJ w polsce - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Lokalizacje EJ w polsce

INFORMACJE

Pierwsza i kolejne elektrownie jądrowe w Polsce

Na początku rozpatrywało potencjalne 92 lokalizacje dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce ( 27 z listy MG i 65 PGE EJ SA). Ostatecznie PGE EJ SA ogłosiło krótka listę trzech lokalizacji branych do dalszych rozważań: Lubiatowo nazywane myląco „lokalizacja Choczewo) w gminie Choczewo, Gąski w gminie Mielno  i nad jeziorem Żarnowieckim nazywane ‘lokalizacją Żarnowiec” w gminie Krokowa. Zaskakująca okazała się lokalizacja Gąski, która wcale nie była na dotychczas opracowanych listach potencjalnych lokalizacji. Lokalizacja w Lubiatowie była na ósmej pozycji.
Wyszło na to, że jedynym istotnym kryterium jest lokalizacja bezpośrednio przy morzu Bałtyckim. Ale nie jest to przesądzone, bo każda z wcześniejszych lokalizacji może być ponownie przyjęta (przykład referendum samorządowego w Gryfinie). Wybór lokalizacji w Gaskach pokazał, że każde inne miejsce w Polsce nagle może stać się najlepszą lokalizacją z innych przyczyn niż przyjęte wstępnie przez Ministerstwo Gospodarki (na podstawie standardów międzynarodowych.
PGE chce oszczędności energetycznych w wyniku chłodzenia wodą morską. Ochrona środowiska, unikalne wartości dla kultury polskiej ani tereny chronione NATURA 2000 nie są traktowane poważnie. Inwestor ogłosił w przetargu, że wygrywający przetarg „ma rozwiązać sprawę NATURA 2000”. Można przypuszczać, że kryteria lokalizacji opracowane wcześniej przez Ministerstwo Gospodarki nie mają służyć do wyboru lokalizacji, ale do ustalenia jakie przeszkody w wybranych lokalizacjach inwestor będzie usuwał, np. na drodze legislacyjnej mając do dyspozycji kilka lat pracy najlepszych prawników.


Podobno PGE i rząd polski miały przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, a także badania geologiczne, które ostatecznie wskażą miejsce budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jak wyglądały konsultacje społeczne – już zobaczyliśmy na „spotkaniach informacyjnych”. Czy głos społeczeństwa będzie brany pod uwagę ? – NIE http://www.youtube.com/watch?v=-45BbCdvCx8. To samo stwierdzono względem wyników referendum w Gąskach.


Materiały na ten temat łatwo można  znaleźć w internecie na niemieckich stronach rządowych  a nie można doszukać się na stronie Ministerstwa Gospodarki RP. Wydaje się, że polski rząd tak organizuje informowanie społeczeństwa o programie energetyki jądrowej, aby Polacy nie dowiedzieli się o nim do chwili zakończenia budowy pierwszej elektrowni.
Polski rząd potwierdził jeszcze raz prawdziwość znanej maksymy : „POLAK POTRAFI” oraz „TERAZ POLSKA”  - wbrew całemu światu !


Źródła:

Aneks do prognozy oddziaływania na środowisko programu polskiej energetyki jądrowej http://www.umweltbundesamt.at/fileadmin/site/umweltthemen/umweltpolitische/SUP/Polen/Nachtrag/Nachtragpoln.pdf

http://www.mugv.brandenburg.de/cms/media.php/lbm1.a.2315.de/pkep_uvs_pl.pdf
http://www.atom.edu.pl/index.php/ej-w-polsce.html

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego