Kolejne tajne spotkanie - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kolejne tajne spotkanie

AKTUALNOŚCI > Rok 2013 > ...Październik 2013

Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe tym razem międzynarodowe w Krokowej


Czy będzie zaliczone do „konsultacji społecznych” ?    
Tajne jak w Gniewinie
http://www.niedlaatomuwlubiatowie.pl/tajne-spotkanie.html
lub Choczewie ?
http://www.niedlaatomuwlubiatowie.pl/tajne-spotkania-pge-w-choczewie.html

W dniach 22-24 października 2013 r. jest zorganizowana Konferencja Confrontations Europe w Warszawie i Krokowej (przy Żarnowcu). Informacje są dostępne na stronie francuskiej w języku francuskim.

Program konferencji:
http://rencontres.touteleurope.eu/uploads/media/Invitation-EE-Pologne-FR-2013_.pdf

Informacje ogólne i formularz zgłoszenia chęci uczestnictwa w konferencji:
http://www.confrontations.org/fr/nos-publications/articles-et-interventions/1983-des-entretiens-europeens-en-pologne-sur-l-appropr iation-du-nucleaire

Nikt z Urzędu Gminy Choczewo, Krokowa czy Gniewino nie uprzedził lokalne organizacje społeczne bądź ekologiczne reprezentujące setki osób ani mieszkańców o takiej konferencji, ani nie zaprosił na nią. Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń ekologicznych w Lubiatowie i nad jeziorem Żarnowieckim dowiedzieli się o tej konferencji i zgłosili oficjalne wnioski uczestnictwa. Organizatorzy odmówili uczestnictwa w konferencji.

Podczas konferencji w Krokowej (początek 24 października godz. 09:00 na zamku w Krokowej) na temat zagrożeń i korzyści z budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu (czytaj: w Lubiatowie albo nad Jeziorem Żarnowieckim) będą mówili m.in.:
Waldemar Dunajewski, prezes stowarzyszenia na rzecz budowy elektrowni jądrowych na Pomorzu,
Wieslaw Gębka, wójt gminy Choczewo
Adam Kordas, Ministerstwo Gospodarki, Departament energetyki jądrowej.

Na temat procesu demokratycznego prowadzącego do decyzji i następnie zarządzania projektem będą mówili m.in.:
Katarzyna Kozłowska, dyrektorka w PGE-EJ1,
François Perniola, sekretarz CGC związany z EDF,
Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino.

O jakiej demokracji będą mówili uczestnicy konferencji, skoro będą osoby , organizacje i instytucje pro-atomowe, zaś odmówiono uczestnictwa organizacjom ekologicznym i anty-atomowym ?

Sądząc z listy organizatorów i stron zaangażowanych
jest to impreza pro-atomowa. Tym bardziej dziwi, że na otwarciu Konferencji w Warszawie ma zabrać głos Günther Öttinger, komisarz Unii Europejskiej do spraw energetyki.
Dlaczego dziwi?
Bo zgodnie z ostatnimi doniesieniami prasy niemieckiej Komisarz do spraw energii, Guenter Oettinger  wytyczył w środę [09.10.2013], nowy kierunek dla Brukseli: „Nie powinniśmy stwarzać wrażenia, że energię jądrową chcemy zrównać ze źródłami odnawialnymi”.

http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/aussenpolitik/Schwenk-der-EU-Kommission-Keine-Subventionen-fuer-Atomkraftwerke;art391,1212 561

Ta zaskakująca zmiana w podejściu do energetyki jądrowej przez Komisję Europejską jest  de facto końcem próby sił z lobby atomowym zabiegającym o uznanie energii jądrowej za „ekologiczną”, przyjazną klimatycznie a przez to zasługującą na dofinansowanie.

Oburzenie w Unii Europejskiej było wielkie (według informacji z dnia 10.10.2013), gdy w lipcu br. podano do wiadomości o planach unijnego komisarza Joaquina Almuni wspierania przez Unię Europejską energetyki jądrowej. Ostateczną decyzję w tym zakresie podjęto we wtorek [08.10.2013], na tzw. kolegium komisarzy czyli posiedzeniu gabinetu, na którym są obecni wszyscy komisarze a tematem rozmów są aktualne plany legislacyjne poszczególnych resortów.
Wg. informatora SpiegelOnline, już na początku posiedzenia, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, wyraźnie podkreślił, że temat ten jest politycznie wysoce „gorący”. Sam Alumnia również zmienił zdanie i wypowiedział się przeciwko zawarciu  w dyrektywach EU pomocy finansowej dla energetyki jądrowej. Nowe dyrektywy mają zostać opublikowane do listopada br.
Decyzja ta nie oznacza jednakże, że kraje Unii Europejskiej nie będą mogły ubiegać się o taką pomoc. Zamiast ujednoliconego programu dla wszystkich członków EU, Bruksela będzie zajmować się tylko poszczególnymi przypadkami.  (czy to oznacza: Polska = atom ?)

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/eu-kommission-erschwert-foerderung-von-atommeilern-a-926830.html

http://umweltinstitut.org/radioaktivitat/aktionen/hintergrund_eu_atomsubvention_steuergeld-989.html

Dziennik Bałtycki z dnia 10.10.2013 podaje : "Dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ 1 Jacek Cichosz poinformował, że w dwóch lokalizacjach w woj. pomorskim, „Choczewo” (w gm. Choczewo) i „Żarnowiec” (gm. Gniewino i gm. Krokowa) prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe" … Mieszkańcy nic o tym nie wiedzą ani nic nie zauważyli. Czyżby "badania" robiono skrycie ?

A może Wójt Gminy Choczewo (w końcu jest odpowiedzialny za energetykę w ramach Paktu Trzech Wójtów) powie mieszkańcom i organizacjom społecznym, w tym ekologicznym i anty-atomowym, czy wpłynął dokument, kiedy wpłynie dokument albo powiadomi, gdy wpłynie dokument „inwestora” PGE, Woley Parsons lub innego z dokładnymi lokalizacjami badań środowiskowych i lokalizacyjnych (czytaj: odwiertów geologicznych), okaże mieszkańcom, inwestorom i właścicielom nieruchomości, potencjalnie najbardziej poszkodowanym z powodu planów budowy elektrowni jądrowej
co, gdzie i jak. A może chciałby skonsultować treść takiego dokumentu z organizacjami ekologicznymi, na przykład Stowarzyszeniem ekologiczno-turystycznym „Lubiatowska Wydma” ?  Zachęcamy !

Po co? Choćby ze względu na DEMOKRACJĘ, o której podobno będzie rozmawiał na konferencji międzynarodowej w Krokowej 24go października 2013.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego