Jak jesteśmy manipulowani - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Jak jesteśmy manipulowani

AKTUALNOŚCI > Rok 2014 > Luty 2014

Jak jesteśmy manipulowani ?  Elektrownia jądrowa, kopalnie uranu, składowiska odpadów radioaktywnych…  Musimy ? Nie ma innej alternatywy ?  Będzie super?   Jak  ONI  to robią?

Kryzys ekonomiczny, bezrobocie, walka z katastroficznym ociepleniem klimatu, redukcja wytwarzania dwutlenku węgla, niedostatek energii elektrycznej, przymusowe wyłączenia prądu, jednostronna kampania rządowa, wyciszanie głosów sprzeciwu, nie liczenie się z głosem ludzi i ich majątkiem, agresywne działania. Zastanówcie się, czy to co się od kilku lat dzieje wokół Was, pasuje do poniższych opisów?

Zachęcamy do zapoznania się z oryginałem autora. Obrazy są bardziej sugestywne.

10 sposobów na manipulację społeczeństwem

1. Odwróć uwagę

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji -
Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie " (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars").

2. Stwórz problemy, po czym zaproponuj rozwiązanie

Tworzy się sztucznie problem
„sytuację" pobudzającą  obywateli, aby domagali się podjęcia działań zapobiegawczych, na które normalnie sami by się nie zgodzili. Na przykład: pozwala się na rozprzestrzenienie się przemocy lub aranżuje się krwawe ataki, tak aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności albo kreuje się kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i zmniejszanie świadczeń społecznych.

3. Stopniuj zmiany

Przesuwa się granicę zmian stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób
przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 80. i 90. XX wieku: minimum świadczeń społecznych, prywatyzację, niepewność jutra, „elastyczność”, masowe bezrobocie, niski poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4. Odwlekaj zmiany

Wymusić
zaakceptowanie niemile widzianej zmiany jako „bolesnej konieczności" i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Społeczeństwo masy - ma zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze" i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje czas na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5. Mów do społeczeństwa, jak do małego dziecka

Większość wypowiedzi dla opinii publicznej wysławia się, argumentuje albo używa tonu protekcjonalnego,
jakby mówili do dzieci  lub umysłowo chorych. Nie traktują szarych obywateli poważnie. Im bardziej chcą zamglić obraz sytuacji, tym chętniej się to robi. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to z powodu sugestii, osoba ta odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat" (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6. Skup się na emocjach, nie na refleksji

Pobudzić emocje społeczeństwa, aby odwrócić od racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku.
Użycie mowy nacechowanej emocjonalnie sprzyja podświadomie zaszczepieniu danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7. Utrzymaj społeczeństwo w ignorancji i przeciętności

Sprawić, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia.
Edukacja oferowana niższym klasom musi być uboga i przeciętna, na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała" (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8. Utwierdź społeczeństwo w przekonaniu, że dobrze jest być przeciętnym

Media masowe lubują się w pokazywaniu rzeczywistości bardziej absurdalnej niż jest naprawdę. To coraz mniej skłania nas do angażowania energii, by chcieć zmieniać to, co nam nie pasuje. Media masowe to dziś konglomeraty gospodarcze, zaangażowane w najróżniejsze przedsięwzięcia biznesowe. Nie w tym bowiem rzecz, że telewizja podaje informacje nieprawdziwe, lecz w tym, że podaje informacje wyselekcjonowane według klucza interesów jej właścicieli i czołowych reklamodawców. A ten wyselekcjonowany obraz jest jedynie karykaturą rzeczywistości.
Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool" albo „trendy” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9. Zamień bunt na poczucie winy

Niech ludzie uwierzą, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań.
Tak więc zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, ludzie będą żyli w poczuciu winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10. Poznaj ludzi lepiej, niż oni samych siebie

Szybki postęp w nauce przez ostatnie 50 lat wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szarym obywatelom i  tą, zarezerwowaną dla wąskich elit.
Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system" osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną, jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. W większości przypadków „system” ma większą kontrolę nad obywatelami, niż obywatele nad sobą. Inaczej mówiąc, obywatele nie zdają sobie sprawy, że „system” nimi manipuluje.

Zachęcamy do źródła: Noam Chomsky, 10 strategii manipulacji,  
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9571 ,

Dziękujemy autorowi artykułu za zwarte podsumowanie problematyki.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego