Atomowy Autobus 03.12.2012 - NIE dla ATOMU w LUBIATOWIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Atomowy Autobus 03.12.2012

AKTUALNOŚCI > Rok 2012 > Listopad 2012

Czy “młody i dynamiczny zespół Atomowego Autobusu z innowacyjnym podejściem” chce przedstawić “całą prawdę o energii jądrowej” ?


Propaganda mówi, że wokół elektrowni jądrowych jest bezpiecznie: pokazują schematy funkcjonowania reaktorów; można żyć: można mieszkać; można hodować zwierzęta; można uprawiać rośliny; żywność jest zdrowa i bezpieczna, urządzenia pomiarówe wykazuja w promieniowanie “w granicach normy”, zaś podwyższona dawka promieniowania może być nawet korzystna dla zdrowia…
Nie potrzebujemy znać szczegóły działania reaktorów atomowych. Wystarczy spojrzeć na wyniki badań skutków dłuższego zamieszkiwania w pobliżu reaktorów.
Co z badań zdrowia mieszkańców wynika ?

W trakcie normalnej eksploatacji EJ cały czas występuje emisja nisko jonizującego promieniowania. Twierdzą, że jest to w granicach normy. Ale te normy oni sami sobie ustalili. Jak nie są w stanie spełnić dotychczas obowiązujących norm bezpieczeństwa zdrowotnego to zmieniają normy na niższe i już im się wszystko zgadza. Ale szkodliwość dla mieszkańców pozostaje taka sama.

Promieniotwórcze izotopy Węgla C14, Trytu H-3, Cezu 137, Jodu 131, Strontu 90, Plutonu 239 rozchodzą się po okolicy poprzez kominy oraz wodę chłodzącą; a szczególnie podczas wymiany zawartości rdzeni reaktorów.
Ziemia, rośliny uprawne, warzywa, owoce, zboża, zwierzęta hodowlane, mięso, jaja, mleko czyli ogólnie mówiąc – żywność - są skażone promieniotwórczo. Im bliżej elektrowni, tym gorzej. Skażenie stwierdzono nawet w odległości 100-500 km od reaktora.


Pokazują na prezentacjach, że Uran jest bezpieczny. Ale nie mówią, że u nas chcą użyć Pluton ze zdemontowanej broni atomowej (tzw. paliwo MOX z technologii francuskiej) . Dużo bardziej szkodliwy i trudny do kontrolowania podczas normalnej eksploatacji elektrowni.

Badania wykazały związek zachorowalności na raka z zamieszkiwaniem lub przebywaniem w pobliżu elektrowni. Im bliżej, tym gorzej. Badania niemieckie i francuskie potwierdzają jednoznacznie największą zachorowalność w promieniu do 5 km od reaktora.

Przykładowe „najbardziej korzystne” dla propagandy sukcesu”  wyniki przedstawiliśmy na wykresie.


Niektóre badania wykazują najwyższą szkodliwość w odległości 5-10 km od reaktora. Odległość do 15-20 km od reaktora należy traktować za najbardziej szkodliwą. Na podstawie wyników badań opracowaliśmy wykresy zagrożenia dla życia i zdrowia wokół potencjalnych elektrowni jądrowych w Lubiatowie (tzw. „lokalizacja Choczewo”) oraz nad Jeziorem Żarnowieckim (tzw. „lokalizacja Żarnowiec”).
Skutki tego promieniowania:

1. Im młodszy człowiek, tym bardziej podatny na zachorowanie na raka,
2. Im bliżej EJ mieszka dziecko, tym większe jest prawdopodobieństwo zachorowania na białaczkę,
2. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka zostało potwierdzone nawet w odległości 50 km od EJ,
3. W strefie o promieniu do 5 km, ryzyko zachorowania na białaczkę wśród małych dzieci zwiększa się dwukrotnie a nawet więcej.
4. W pobliżu EJ rodzi się mniej dziewczynek niż na pozostałym terenie,
5. Embriony są bardzo wrażliwe na skażenie promieniotwórcze. Jak to sobie wytłumaczyć najprościej? Jeżeli nowo poczęte życie składa się z czterech komórek i jedna z tych komórek ulegnie uszkodzeniu na skutek promieniotwórczych nuklidów, to urodzone dziecko będzie chore na białaczkę albo miało zniekształcenia lub uszkodzenia jednej czwartej swojego ciała. Przykładowo…


Czy matka przyszłego dziecka jest pewna swojego męża, partnera, że nie porzuci jej, gdy ona urodzi upośledzone na ciele lub umyśle dziecko … i całą resztę życia będzie borykała się sama z trudnościami, niedostatkiem, samotnością i obojętnością urzędów ?
Czy ojciec przyszłego, być może chorego i nieżywego już przy urodzeniu dziecka jest pewny, że żona nie obarczy podświadomie jego za najboleśniejszą stratę w jej życiu i nie będzie się na nim mściła – najpierw w domu a później w sądach ?

Z badań mamy wnioski:

1. Mieszkańcy nie powinni spożywać produktów roślinnych i zwierzęcych z ich ogrodów i gospodarstw.
2. Produkty roślinne i zwierzęce skażone promieniotwórczymi nuklidami (uzyskane w pobliżu elektrowni jądrowej) nie powinny być przeznaczone do sprzedaży w sklepach. Pytaniem jest czy „w pobliżu” oznacza 1, 5, 50 czy 100 km od reaktora.
3. Kobiety w ciąży i kobiety w wieku rozrodczym, nie powinny przebywać ani nie zamieszkiwać w pobliżu elektrowni jądrowych. I znowu pojawia się pytanie: czy „w pobliżu” oznacza 1, 5, 50 czy 100 km od reaktora. Oczywiście… przebywanie poza posiadanym domem-mieszkaniem – na własny koszt.


Dlaczego „kampania informacyjna rządu” milczy na ten temat zaś „Mobilny Atomowy Autobus” z młodym i dynamicznym zespołem oraz innowacyjnym podejściem, chcący przedstawić „całą prawdę o energii jądrowej” wręcz unika tematu bezpieczeństwa, promieniowania, szkodliwości ?

Dlaczego nie mówią, że konsekwencje rodzinne, społeczne i finansowe poniosą mieszkańcy wokół elektrowni jądrowych – w promieniu 5, 10, 50, czy nawet 100 km ?

Źródła:
http://groupes.sortirdunucleaire.org/IMG/pdf/Childhood-leukemia.pdf
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.27425/pdf
www.bfs.de/de/bfs/druck/Ufoplan/4334_KIKK_Zusamm.pdf   
www.bfs.de/de/kerntechnik/kinderkrebs/Expertengremium.html  
http://gruene-fraktion-brandenburg.de/userspace/BB/ltf_brandenburg/Dokumente/Studien_und_Gutachten/Stellungnahme_im_Rahmen_der_grenzueberschreitenden_Konsultation_zum_polnischen_Kernenergieprogramm.pdf  ( Opinia w ramach konsultacji transgranicznych dotyczących Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, dr Cornelia Ziehm, adwokat, Berlin, listopad 2011 r.)
http://sciences.blogs.liberation.fr/files/pr%C3%A9print-geocap.pdf
http://pgs.ca/wp-content/uploads/2009/06/TRITIUM.Fairlie.2010.IJOEH_July10_Fairlie1.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696975/?tool=pubmed
http://www.docstoc.com/docs/72639758/Health-effects-near-nuclear-power-plants
http://www.comare.org.uk/press_releases/documents/COMARE14report.pdf


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego